Kukuřice

/Kukuřice
­

Technologie  Strip-till s užitím minerálních hnojiv a setí v jedné aplikaci 

 –  8mi řádek

kombinovaným strojem Strip Hawk Easy s aplikací granulovaného hnojiva a přesným secím strojem Prosem Sola K

-pro plodiny kukuřice, čirok,  řepka, cukrovka, sója..

-vhodná do technologie zpracování půdy pro ochranu před vodní a větrnou erozí.

-vše v jedné operaci- úspora pohonných hmot, bez dalších přejezdů a utužení půdy

Pracovní sekce STRIP-TILL:  Stroj na přípravu půdy metodou zpracování v pásech STRIP HAWK EASY s plynule hydraulicky nastavitelným záběrem jednotlivých pracovních sekcí 45 / 50 / 55 / 70 / 75 cm.

Přední zásobník na hnojivo Sola AURA 3215 objem 2000l cca 1600kg minerálních hnojiv (granulovaných) vedeno pod patu osiva, hloubka zapravení 15-30cm.

Přesný secí stroj  Prosem Sola K : Elektricky ovládané výsevní jednotky dle GPS, kontrola výsevku a distribuce hnojiva přes dotykový  terminál ISO BUS  ME 1200 TOUCH

 

Technologie Strip-Till

Aplikace kejdy ( digestátu ) před setím kukuřice na rozteč 75 cm….

Setí

Setí kukuřice provádíme našimi vlastními secími stroji KINZE – 8-mi a 12-ti řádkovými stroji a novým secím strojem TEMPO Väderstad ( 8 mi řádkový secí stroj) – tento secí stroj je vybaven nejpřesnější navigací  s vypínáním sekcí na úvratích, umožňuje aplikaci půdního herbicidu např. jako ochranu proti výskytu Bázlivce kukuřičného. Všechny naše používané secí stroje umožňují přihnojení pod patu. V případě potřeby používáme další smluvní secí stroje KINZE, Amazone, Kuhn Maxima..

Plečkování

Našim zákazníkům nabízíme plečkování kukuřice s možností přihnojení kapalným hnojivem. Jedná se o 2 osmiřádkové plečky PPL 8, se zásobníkem na 1.200 litrů kapalného hnojiva. Při plečkování po 6-ti nebo 12-ti řádkovém secím stroji se dvě krajní sekce zvednou a plečkování probíhá dle secího stroje tak aby nedocházelo k mechanickému poškozování rostlin.

Sklizeň siláže

V období sklizně silážní kukuřice nasazujeme sklízecí řezačky Claas Jaguar, KRONE, New Holland a zabezpečujeme sklizeň jak pro farmy živočišné výroby tak i pro bioplynové stanice. Jsme schopni zajistit kompletní sklizně včetně odvozu siláže, rozhrnování a dusání. K rozhrnování siláže používáme upravené sněžné rolby Käsbohrer s gumovými pásy nebo rozhrnujeme těžkými traktory s radlicí. Dusání probíhá traktory s dusači se železničními koly. Při větších dopravních vzdálenostech zabezpečíme překládku silážní hmoty na kamiony a přepravu na místo určení.

 

Sklizeň LKS

Dělenou sklizeň kukuřice LKS – tedy celých palic zajišťujeme řezačkou Claas Jaguar s 8-mi řádkovým adapterem Geringhof. Sklizenou hmotu pak ukládáme do PE vaků při chemické konzervaci přímo na řezačce.

 

Sklizeň silážní kukuřice technologií SHREDLAGE

 • Řezanka 20 – 30 mm
 • Shredlage válce zajišťují intenzivní pomačkání – roztrhání materiálu
 • Tímto se mnohonásobně zvětšuje povrch řezanky což vede ke zřetelně lepší bakteriální fermentaci při silážování a především při trávení v bachoru krávy
 • Lepší udusání siláže, materiál se při dusání nezvedá, obtížnější je nahrnování v silážním žlabu (asi jako u senáže)
 • Cílem tohoto postupu je výrazné zlepšení využití živin ze strukturální vlákniny v bachoru zároveň zlepšení dostupnosti škrobů obsažených ve všech částech rostlin
 • Dlouhé částice prodlužují pobyt v bachoru – matrace plave po tekuté fázi bachoru a stimuluje přežvykování
 • Toto vede k nárůstu užitkovosti a zlepšení složek mléka
 • Krávy přijímají více krmiva – až o 20% a nejsou žádné nedožírky
 • Je možné snížit nebo dokonce zcela vynechat doplňování strukturálně bohatých komponentů jako je sláma
 • Zdravotní stav
 • Takto připravená siláž působí kladně na činnost bachoru
 • Krávy jsou zdravější a agilnější
 • Nižší počet somatických buněk
 • Minimální problémy s končetinami
 • Snažší telení
 • Nižší výskyt poporodní parézy
 • Vyšší zabřezávání po první inseminaci ze 60% na 70%
 • Menší úbytky na hmotnosti dojnic po otelení
 • Shrnutí :    užitkovost + složky + zdravotní stav

Mačkané zrno

Sklizeň vlhkého kukuřičného zrna zajišťujeme třemi kompletními linkami při vlhkosti zrna v rozmezí 30 – 40%. Používáme při tom mačkače Superior, MC – 35 a mačkač Murska. Mačkání zrna probíhá buď přímo na poli kdy kombajny sypou sklizené vlhké zrno přímo do násypných košů mačkače a dochází i k aplikaci chemického konzervantu anebo se mačkač umístí na zpevněnou plochu přímo ve středisku živočišné výroby a nakládka probíhá manipulátorem ze zpevněné plochy. Následně se pak namačkané a nakonzervované zrno ukládá do PE vaků.

 

 Šrotované zrno

Podobným způsobem jakomačkané zrno probíhá i zpracování šrotovaného kukuřičného zrna. Při této technologii musí být vlhkost zrna pod 30% a šrotování pak probíhá na stacionárním šrotovníku Geringhof s vlastním diesel agregátem, který je umístěn přímo na farmě živočišné výroby. Nakládka probíhá manipulátorem do násypného koše a při šrotování se aplikuje chemický konzervant. Toto krmivo je vhodné jak pro hovězí dobytek tak i pro prasata. Následně se takto našrotované zrno ukládá do PE vaků.